Skip to content

Workshop Calendar

  • August
  • September
  • October
  • November
  • December
August
S M T W T F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
CTE Workshop


Facilitated by Melissa DeRosia
Time: 9:00 am - 12:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Melissa DeRosia
Time: 5:30 pm - 8:30 pm
Room: TLC 326

September
S M T W T F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
CTE Workshop


Facilitated by Justus Rohlfs and Rob Edwards
Time: 11:00 am - 12:00 pm
Room: TLC 040
Facilitated by Andy George
Time: 4:00 pm - 6:00 pm
Room: TLC 321
Facilitated by Susan Murphy
Time: 1:00 pm - 2:00 pm
Room: TLC 321
Facilitated by Susan Murphy and Jim Luke
Time: 2:00 pm - 3:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Chris Richards and Kara Christensen
Time: 10:00 am - 11:30 am
Room: TLC 321
Facilitated by Chuck Page and Lauren Hoehn
Time: 12:00 pm - 1:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Sarah Garcia-Linz and Brandon Lawler
Time: 2:00 pm - 4:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Sarah Garcia-Linz and Brandon Lawler
Time: 2:00 pm - 4:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Fran Krempasky, Suzanne Sawyer, Kara Christensen, Chris Richards
Time: 10:30 am - 12:00 pm
Room: TLC 321
Facilitated by Kara Christensen and Meg Elias
Time: 1:00 pm - 2:30 pm
Room: TLC 321
Facilitated by Denise Warner
Time: 1:00 pm - 2:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Meg Elias
Time: 9:00 am - 10:00 am
Room: TLC 326
Facilitated by Jessica Gordon
Time: 10:15 am - 11:15 am
Room: TLC 326
Facilitated by Michelle LaCrosse, LCC Interpreting Staff
Time: 11:30 am - 1:30 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Susan Lundy and Dylan Secord
Time: 2:00 pm - 4:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Robert Van Oosterhout
Time: 2:00 pm - 4:30 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Wyl McCully
Time: 2:00 pm - 4:00 pm
Room: TLC 321
Facilitated by Jim Luke
Time: 1:00 pm - 3:30 pm
Room: TLC 321

October
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
CTE Workshop


Facilitated by Dan Holt
Time: 3:00 pm - 4:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Jean Hernandez
Time: 2:30 pm - 3:30 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Meg Elias
Time: 1:00 pm - 2:30 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Sarah Garcia-Linz and Brandon Lawler
Time: 9:00 am - 11:00 am
Room: TLC 326
Facilitated by Frances Krempasky and Susan Murphy
Time: 10:30 am - 12:00 pm
Room: TLC 321
Facilitated by Ami Ewald
Time: 3:00 pm - 4:00 pm
Room: TLC 321
Facilitated by Andy George
Time: 11:00 am - 1:00 pm
Room: TLC 321
Facilitated by Sarah Garcia-Linz and Brandon Lawler
Time: 9:00 am - 11:00 am
Room: TLC 326
Facilitated by Denise Warner
Time: 12:30 pm - 2:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Justus Rohlfs and Rob Edwards
Time: 1:00 pm - 2:00 pm
Room: TLC 040
Facilitated by Chris Richards
Time: 10:00 am - 11:30 am
Room: TLC 321
Facilitated by Fran Krempasky, Suzanne Sawyer, Kara Christensen, Chris Richards
Time: 4:00 pm - 5:30 pm
Room: West Campus U227
Facilitated by Jim Luke
Time: 2:00 pm - 3:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Monica Del Castillo
Time: 10:30 am - 12:00 pm
Room: TLC 040
Facilitated by Cheryl Garayta
Time: 1:00 pm - 2:30 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Chris Richards and Kara Christensen
Time: 10:00 am - 11:30 am
Room: TLC 321
Facilitated by Jim Luke
Time: 3:00 pm - 5:30 pm
Room: West Campus U227

November
S M T W T F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
CTE Workshop


Facilitated by Kara Christensen
Time: 1:00 pm - 2:00 pm
Room: TLC 321
Facilitated by Sarah Garcia-Linz and Brandon Lawler
Time: 1:00 pm - 3:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Fran Krempasky, Suzanne Sawyer, Kara Christensen, Chris Richards
Time: 2:30 pm - 4:00 pm
Room: TLC 321
Facilitated by Robert Van Oosterhout
Time: 2:00 pm - 4:30 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Andy George
Time: 3:00 pm - 5:00 pm
Room: West Campus U227
Facilitated by Sarah Garcia-Linz and Brandon Lawler
Time: 1:00 pm - 3:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Jim Luke and Leslie Johnson
Time: 1:00 pm - 2:00 pm
Room: TLC 326
Facilitated by Meg Elias
Time: 1:00 pm - 2:00 pm
Room: ONLINE
Facilitated by Dan Holt
Time: 11:00 am - 12:00 pm
Room: West Campus W157
Facilitated by Justus Rohlfs and Rob Edwards
Time: 3:00 pm - 4:00 pm
Room: TLC 040
Facilitated by Kara Christensen
Time: 10:30 am - 12:00 pm
Room: TLC 321

December
S M T W T F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
CTE Workshop


Facilitated by Jim Luke and Leslie Johnson
Time: 10:30 am - 12:00 pm
Room: TLC 321
Facilitated by Andy George
Time: 4:00 pm - 6:00 pm
Room: TLC 321
Facilitated by CTE Staff
Time: 3:00 pm - 5:00 pm
Room: West Campus U245
Facilitated by CTE Staff
Time: 10:00 am - 12:00 pm
Room: TLC 324

Center for Teaching Excellence
TLC Building
400 N. Capitol, Suite 324
Lansing, MI 48933
Phone: (517) 483-1680
Email: cte@star.lcc.edu
Additional contact information »


Open Hours
Monday - Friday: 8:00 am - 5:00 pm

Applegram
To send an APPLEGRAM online,
fill-out the Applegram form.